تبلیغات
محمود زردشت یزدی Mahmoud Zardosht Yazdi - موفقیت دکتر بهاروند را تبریک میگوییم

توانا بود هر که دانا بود - یاد بگیریم و عمل کنیم و به دیگران معلومات خود را انتقال دهیم .

موفقیت دکتر بهاروند را تبریک میگوییم

تاریخ:چهارشنبه 12 شهریور 1393-09:32 ب.ظ

موفقیت دکتر بهاروند را تبریک میگوییم

پزشکی امروز بر اساس دارودرمانی، و 
آینده پزشکی همراه با سلول‌درمانی است


دکتر حسین بهاروند رئیس پژوهشکده سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان به همراه دو نفر دیگر از کشورهای عضو یونسکو اخیرا به‌طور مشترک برنده جایزه بین‌المللی یونسکو-گینه استوایی در حوزه علوم زیستی در سال 2014- 2015 شده‌اند. این اولین بار است که از کشورمان فردی جایزه بین‌المللی یونسکو-گینه استوایی را دریافت می کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دکتر بهاروند در مورد فعالیت تحقیقاتی خود به روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو گفت: حوزه پژوهش و تحقیقات ما در پژوهشگاه رویان در چهار حوزه اصلی قرار می گیرد. وی اولین حوزه را تولید منابع سلول‌های بنیادی ذکر کرد و در ادامه گفت: برای اولین‌بار در ایران موفق به تولید سلول‌های بنیادی جنینی (سال 2004) و پرتوان انسانی (سال 2008) شدیم و به دنبال آن با تاسیس گروه و سپس پژوهشکده سلول های بنیادی، سلول‌های بنیادی خاصِ بافت از جمله سلول‌های بنیادی خون‌ساز، عصبی و مزانشیمی را تولید کردیم و کشت و تمایز آنها را به رده‌های مختلف سلولی مانند سلول‌های عصب، قلب، عروق، کبد، بتای پانکراس، استخوان و غضروف انجام دادیم. وی یادآور شد: محیط کشت جدیدی را که از لحاظ شیمیایی تعریف شده است، با نام R2i (دو مهارکننده رویان) مطرح کردیم که کاربرد آن در تولید سلول‌های بنیادی جنینی با بازدهی تقریبا 100 درصد و حفظ سلول‌ها در حالت پایه پرتوانی است.

برنده ایرانی جایزه یونسکو در حوزه علوم زیستی دومین حوزه فعالیت خود را ترجمان علم در مدل‌های حیوانی عنوان کرد و گفت: ما سلول‌های بنیادی را در مدل‌های حیوانی پیوند زده‌ایم تا عملکرد و تاثیر آنها را در بهبود بیماری بررسی کنیم. ایشان از جمله این پیوندهای انجام‌شده را در مدل‌های ام اس، آسیب چشم، آلزایمر، آسیب نخاعی، سکته قلبی، دیابت، آسیب کبدی، پارکینسون، بیماری‌های پوستی و کلیوی و نواقص استخوان و غضروف ذکر کرد.
به گفته رئیس پژوهشکده سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان، سومین حوزه فعالیت، ترجمان علم در کارآزمایی‌های بالینی است که تاکنون 36 کارآزمایی بالینی در انسان در گروه پزشکی ترمیمی پژوهشگاه رویان در زمینه‌های مختلف از جمله بیماری‌های قلبی- عروقی، پوست، استخوان و غضروف، عصبی و چشمی انجام و کلیه کارآزمایی-های بالینی صورت‌گرفته در سایت NIH ثبت شده است.
دکتر بهاروند چهارمین حوزه را کاربرد علم در سلول‌درمانی نام برد و در ادامه گفت: به دنبال فعالیت‌های ذکرشده، کاربرد سلول‌های بنیادی را در سلول‌درمانی بررسی کردیم و در این خصوص مرکز سلول‌درمانی رویان تاسیس شد که در آن 1200 بیمار ویتیلیگو، بیش از 100 بیمار مبتلا به زخم آکنه و چین‌وچروک با سلول‌های اپی درمی و فیبروبلاست درمان شدند. ایشان تاکید کرد که موفقیت این طرح در درمانِ بیش از 100 بیمار مبتلا به کندگی غضروف و آرتروز مفاصل با سلول‌های غضروف و سلول‌های بنیادی مزانشیمی موثر بوده است.
رئیس پژوهشکده سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان یادآور شد که پزشکی امروز براساس دارودرمانی، و آینده پزشکی همراه با سلول‌درمانی است. وی در ادامه تاکید کرد که ما همواره در مسیر این هدف گام بر می داریم و اگرچه سلول‌های بنیادی در حال حاضر دوران ابتدایی کاربرد خود را سپری می کند اما جایگاه ویژه‌ای در آینده علم پزشکی خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه تمامی این پژوهش‌های در پژوهشگاه رویان انجام شده است یادآور شد که اگر نتایج حاصل از این تحقیقات منجر به اطمینان از سلامت و اثربخشی تیمار و آزمایش‌های مربوط شود، برای درمان بیماران در مرکز سلول‌درمانی قابل استفاده خواهد بود. 
لازم است یادآوری شود که جایزه بین‌المللی یونسکو-گینه استوایی به افراد، موسسات و سازمان‌های مردم‌نهادی تعلق می گیرد که پژوهش‌هایی در حوزه علوم زیستی انجام داده باشند و این پژوهش‌ها منجر به بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها شود. 
دکتر حسین بهاروند رئیس پژوهشکده سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان به همراه دو نفر دیگر از کشورهای عضو یونسکو به‌طور مشترک برنده جایزه بین‌المللی یونسکو-گینه استوایی در سال 2014- 2015 شدند. این جایزه شامل مدال، لوح تقدیر و مبلغ 300000 دلار است.
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoدر این وبلاگ
در كل اینترنت
====== ===== ======= ===== =====در این وبلاگ
در كل اینترنت
-----------